piątek, 31 października 2014

Samhain

Dziś Halloween. Święto to ewoluowało od celtyckiego święta Samhain, a więc przeszło bardzo długą drogę do obecnej postaci...

Samhain – według kalendarza celtyckiego oznacza koniec lata, rozpoczynając tym samym okres zimowy. Nikt jednak się z tego powodu nie smuci, raczej kultywuje się w tym dniu tajemnicę śmierci, przemijania i nieuchronnych zmian. Noc z 31 października na 1 listopada, według wierzeń, jest nocą magiczną, ponieważ właśnie w tym czasie najlepiej podróżuje się pomiędzy światami. Można tego wieczoru zapalić w domu świeczkę, aby nasi bliscy, którzy odeszli mogli do nas łatwo trafić. Warto też, a nawet trzeba podziękować swoim zmarłym przodkom, za to że dzięki nim jesteśmy, tacy jacy jesteśmy.

  "Porzućmy wszelkie żale, nienawiści, winy. Wybaczmy sobie i im, abyśmy mogli odnowić siły witalne i wejść pomyślnie w nowy rok. Wspominając zmarłych pamiętajmy, że zrobili w swoim ziemskim życiu wszystko, co mieli do zrobienia i wrócili do domu, gdzie są naprawdę wolni i szczęśliwi.

Przepiękna nastrojowa piosenka- Lisa Thiel "Samhain song"

Samhain to przede wszystkim święto ku czci zmarłych. Namaszcza się wtedy świece olejkiem z paczuli, potem umieszcza się je w wydrążonych dyniach dla przywołania duchów umarłych. Ku ich czci pije się sok jabłkowy z cynamonem. Nade wszystko jednak karmi się duchy, zakopując w ogrodzie jabłka lub owoce granatu."

Niestety, święto Samhain, wraz z nadejściem chrześcijaństwa  utraciło swój pierwotny charakter. Jednak chrześcijanie dostrzegli, że nie będzie łatwo wśród ludu wykorzenić stare obrzędy, wobec tego dzień  1 listopada stał się Dniem Wszystkich Świętych. Dzięki temu sprytnemu fortelowi,  udało się chrześcijanom ukrócić spirytystyczne praktyki dawnych pogan.

"Postarajmy się potraktować ten czas, jako czas zmiany, przejścia od czasu światła do czasu ciemności, który nie jest gorszy, ani lepszy od poprzedniego okresu. Po prostu jest to okres wglądu w siebie, pewnego wycofania się, analizy, retrospekcji, przyglądania się, badania , transformacji, pozostawienia przeszłości za sobą.  To czas przygotowania się na „Nowe Otwarcie” , Nowy Rok, cykliczności zmian, przemijania, śmierci i odrodzenia."

 Powoli, nadchodzi czas snu dla natury, dni są coraz krótsze, wszystko dookoła na ziemi ucicha i zwalnia. My, ludzie, jako cześć natury, również. Jesienią zwykle, mamy mniej energii i zapału, bywamy senni, apatyczni. Bywają dni kiedy najchętniej zrobiłabym sobie ciepłą herbatę lub kawę i nie wychodziła spod koca.. ;) Warto w takie dni, a zwłaszcza dzisiaj zastanowić się przez chwilę nad ostatnim rokiem, czy można jeszcze coś naprawić, zmienić na lepsze, sprzątnąć wreszcie coś, co zamietliśmy pod dywan. Warto wreszcie oczyścić umysł ze złych myśli, oraz zrobić porządki w swoim otoczeniu, domu.

"My także podczas Samhain powinniśmy symbolicznie zejść pod ziemię, a więc zanurzyć się we wspomnieniach i własnym wnętrzu, zastanowić nad kierunkiem, w jakim zmierzamy. Tradycyjnie jest to czas, w którym łatwiej zakończyć wszystko to, co nie sprawia radości. Tego dnia żegnamy się z upiorami przeszłości, aby lepiej nam się żyło."

      Polecam również wpis na moim innym blogu, jeśli lubicie dania z dyń, to takie tam dzisiaj znajdziecie:  (kliknij)

                                                       Wszystkiego dobrego dla Was! ;)

                                         
I na koniec, żeby było tradycyjnie, jak to na moim blogu,  coś z dwudziestolecia międzywojennego- krótki filmik... "Myszka Mickey- Nawiedzony Dom" z 1929 roku
źródła:  facebooksallydubats,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin