piątek, 20 września 2013

Sobowtór Grety Garbo


Geraldine Dvorak
"Przez 5 lat była oficjalnym sobowtórem i zastępczynią Grety Garbo. Ludzie gromadzili się początkowo na ulicy, gdy wychodziła z teatru, potem zaczęli posyłać jej do domu listy, ponieważ uważano ją za Gretę Garbo. Bardziej wtajemniczeni wiedzieli wprawdzie, że nie może to być prawdziwa Greta, która przebywa obecnie w Szwecji- ale te same oczy, ręce, usta, ruchy wprawiały ich w zdumienie.

   Sobowtórem Grety Garbo jest niejaka Geraldina Dworak, która przed sześciu laty przybyła z Pragi do Ameryki, chcąc zrobić wielką karjerę. Karjerę tę zdobyła w formie groteskowej, dzięki łudzącemu podobieństwu do wielkiej artystki szwedzkiej, którą musiała zastępować przez całe 5 lat.

  Kiedy Geraldina Dworak przyjechała do Hollywood, wszyscy byli zdumieni podobieństwem jej do Grety Garbo. Kilka małych zmian na twarzy, w uczesaniu włosów i w ruchach i Dworak stała się idealnym sobowtórem "boskiej Grety".


Geraldine Dvorak
Wielkie gwiazdy filmowe są istotnemi nerwowemi, niespokojnemi i drażliwemi. Dwadzieścia prób doprowadza je do wstrząsów nerwowych, nowe próby kostjumów do zerwania kontraktu.
 Gdy chodziło o Gretę Garbo, sprawa była łatwa. Brano Geraldinę Dworak do dłuższych ról. Zdarzało się więc, że Geraldina Dworak grała wielkie sceny zamiast Grety Garbo, a czasem nikt nie wiedział w studjo, czy gra prawdziwa artystka czy jej sobowtór. W czasie jednej z premier nie zdołano nakłonić Grety Garbo do pojawienia się w teatrze. Ale Greta Garbo musiała w nim być. Wysłano więc Geraldinę Dworak pod ramię z Johnem Gilbertem.
I nikt nie poznał, że to jest fałszywa Greta.

Stara się ona jednak pozbyć podobieństwa z Gretą Garbo, gdyż podobieństwo to przeszkadza jej w karjerze.
Sądzono, że kobieta, która potrafiła wcielić się tak bez reszty w Gretę Garbo, zna doskonale jej duszę. Ale Geraldina Dworak oświadczyła:

                                                                                              'Pozostała ona dla mnie, jak dla wszystkich, którzy się z nią zetknęli, kobietą niezbadaną. Kochała jedynie Maurycego Stillera, swego wielkiego przyjaciela. Zresztą była ludziom obca. Jeśli nie działo się coś tak, jak chciała, nie awanturowała się tak jak inne, lecz odchodziła bez jednego słowa. Wracała potem dopiero wtedy, gdy wszystko było tak, jak chciała. Nie, wprawdzie zastępowałam Gretę Garbo przez 5 lat, lecz dusza jej była dla mnie zamknięta' "
 źródło tekstu: artykuł zatytułowany"Sobowtór Grety Garbo"-"Nowiny Codzienne" nr 262, 20.09.1934 r.

                                         ***
 Greta po raz pierwszy zobaczyła Geraldinę (Geraldine Dvorak) w 1926 roku podczas kręcenia zdjęć do filmu "Anna Karenina" 1927- zawołała wtedy "Boże, ona wygląda jak ja!". Geraldina przebywała blisko gwiazdy całymi dniami i obserwowała jej każdy ruch. Później ekscytowała się, gdy brano ją za samą Garbo. Dworak dublowała Gretę również podczas publicznych wystąpień, czy w czasie, kiedy Greta na sześć miesięcy postanowiła ukryć się przed światem,  a także dublowała ją w dwóch scenach w filmie "Żar miłości" 1928.(według biografki Karen Swenson)

Film "Władczyni miłości" 1928 był pierwszym filmem, w którym Geraldine każdego dnia na planie ubierała się w kostiumy Grety i zastępowała ją. Garbo nie chciała tracić czasu na robienie długich ujęć czy prób.
Rilla Page Palmborg w książce "Prywatne życiu Grety Garbo" napisała:

 "Geraldine miała wszystko to, co Garbo, z wyjątkiem tajemniczego składnika, który umiała wykorzystać tylko Garbo"

Sama Geraldina, niestety nie zrobiła "wielkiej kariery" o jakiej marzyła przybywając do Ameryki. Zagrała zaledwie kilka epizodycznych ról, w tym żonę Draculi w "Draculi" z 1931 roku.

Jestem ciekawa w ilu obrazach, kiedy widz zachwycony Gretą, jej ruchami, ustami, oczami, rękami, tak naprawdę patrzył na Geraldinę? :)


powiązane posty:
John Gilbert, Hrabia Monte Christo 1922 
Dama Kameliowa 1936 (Camille)

źródła: garboforever.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin