czwartek, 21 listopada 2013

Prywatne życie gwiazd- i kto by przypuszczał, że Mae West....

Natrafiłam -znów- na ciekawy (przynajmniej dla mnie :) artykuł w "Nowinach Codziennych" z 19.11.1934, nr 324. Umieściłam we wpisie cały artykuł (w cudzysłowie i pisany kursywą), który poprzeplatałam, zdjęciami i dodatkowymi, krótkimi informacjami o wymienionych aktorach.

"Prywatne życie gwiazd- i kto by przypuszczał, że Mae West....  
Prywatne życie gwiazd jest zawsze dla zwykłych śmiertelników atrakcyjne i interesujące. Ale mało osób pamięta, że do zdobycia tej sławy, do zdobycia karjery bardzo często dopomagali gwiazdom ich rodzice. Toteż bardzo wiele spośród sław ekranu żywi dla nich głębokie uczucie i przywiązanie i w okresie swojej wielkiej popularności i powodzenia zawsze przyznaje się, że zawdzięczają to swoim rodzicom. 

Claudette w filmie "Kleopatra"
CLAUDETTE COLBERT. Urocza Claudette Colbert, niezapomniana Kleopatra, twierdzi, że karjerę zawdzięcza swojej matce, która pomagała jej w miarę możności i stale dodawała odwagi, wierząc w gwiazdę swojej córki. Sławna Claudette przenigdy nie zapomni więc, co zawdzięcza swojej matce. Po rozwodzie z Normanem Forsterem —.Claudette powróciła do matki i odtąd mieszkają razem. Są poprostu nierozłączne."

Claudette i Clark Gable w filmie "Ich noce"
Claudette była jedną z czołowych gwiazd kina amerykańskiego lat trzydziestych. W trakcie swojej kariery zagrała w ponad sześćdziesięciu filmach, wcielała się w różne postacie, od wampów do gospodyń domowych. Prawdopodobnie najbardziej znana jest z nagrodzonego pięcioma Oscarami filmu "Ich noce" z 1934 roku. Grała w tym filmie z Clarkiem Gable. Oboje zdobyli statuetkę. W roku 1934 zagrała w jeszcze jednym bardzo dobrym filmie, w "Kleopatrze". Zapewne jeden i drugi film warto zobaczyć. Czy znajdę czas choć na jeden?  :)

Jack Oakie
"NAWET W HONOLULU. Znany komik Jack Oakie żywi dla swojej matki wzruszające uczucie. Nigdy nie spotyka się Jacka bez matki. Zawsze — razem. Ten najlepszy syn w całem Hollywood wysila się ciągle na wynajdywanie nowych rozrywek i przyjemności dla pani Offield (tak bowiem brzmi „cywilne" nazwisko Jacka Oakie). Parę miesięcy temu Jackowi zaproponowano wyjazd do Honolulu, dla dokonania tam zdjęć do filmu. Jack oczywiście postanowił, że nie wyjedzie bez swojej kochanej mamy. Tymczasem pani Offield stanowczo oparła się projektowi syna, twierdząc, że to niema sensu, aby Jack robił sobie tyle kłopotu, wożąc z sobą „starszą damę". Ale Jack postawił na swojem — zagroził bowiem odrzuceniem propozycji wytwórni i wobec tego pani Offield wyruszyła ze swoim niesfornym synkiem aż do dalekiego Honolulu." 

Ten znakomity aktor komediowy, czyli Jack Oakie, najbardziej znany jest chyba z filmu "Dyktator" z 1940 roku,  z Charlie'm Chaplinem w roli głównej. Jack grał Benzino Napaloni'ego- parodiował tą rolą Benito Mussoliniego. Ma swoją gwiazdę na chodniku Hollywoodzkiej Alei Sław a odciski jego dłoni i butów można znaleźć na płycie chodnikowej przy Grauman Chinese Theatre.  

Carole Lombard
"NAJPIĘKNIEJSZA SUKIENKA CAROLI LOMBARD. Taka sama wzruszająca miłość panuje między Carolą Lombard a jej matką — panią Peters. Sławna gwiazda, która posiada w Hollywood opinję najlepiej i najelganciej ubierającej się kobiety, wspomina ze wzruszeniem początki swojej karjery, kiedy skromne środki nie pozwalały jej na sprawianie olśniewających toalet. Wtedy to jej matka spędzała całe noce na szyciu pięknych sukienek dla Caroli. I Carola Lombard twierdzi, że żadna z najwspanialszych kręacyj nie może się nawet równać z pewną bardzo skromną,
sukieneczką szyfonową, uszytą rękami jej matki."

Carole i Robert Montgomery w filmie "Pan i Pani Smith"
Gdy miała 12 lat, wypatrzył ją hollywoodzki reżyser podczas jej gry w baseball. W roku 1926 uległa wypadkowi i jej twarz została oszpecona- jednak dzięki operacji plastycznej, blizny stały się niewidoczne. Jej kariera nabrała tempa na początku lat trzydziestych i trwała aż do jej tragicznej śmierci. Na początku lat czterdziestych zagrała w jedynym zrealizowanym w Stanach filmie Hitchcock'a, oraz jedynym jego filmem, który nie wiąże się z tajemnicą czy morderstwem- mowa o komedii zatytułowanej "Pan i Pani Smith". To Carole namówiła reżysera do realizacji tego filmu. Miała zaledwie 33 lata, gdy zginęła podczas katastrofy samolotowej. Była żoną Clarka Gable - słynnego Rhetta Butlera z "Przeminęło z wiatrem"- para bardzo chciała mieć i starała się o dziecko, jednak nie udało im się. Clark po śmierci żony nigdy nie był już taki jak wcześniej, nie potrafił się bez niej odnaleźć- bardzo za nią tęsknił. Pochowani są obok siebie.

ciekawostka: Gwiazdę Caroli na Hollywoodzkiej Alei Sław, można zobaczyć przez chwilę na początku filmu "Pretty Woman" z Julią Roberts i Richardem Gere.

Silvia Sidney
"UKOCHANA „BEE" SYLVJI SIDNEY. Ale nietylko Claudette i Carola są kochającemi córkami. Jest nią również i popularna artystka Sylvja Sidney. Silvja dla swojej matki, która wychowała ją z wielkiem poświęceniem — posiada ogromne uczucie, pełne tkliwości i uwielbienia. Pani Beatryce Sidney — poprostu „Bee" — jak ją nazywa Sylvja — była w bardzo trudnych warunkach materialnych, kiedy Sylvja była jeszcze maleńką dziewczynką. Nie mając innego wyjścia pani ,.Bee", oddała córeczkę do dobroczynnego zakładu wychowawczego, a sama szukała jakiegokolwiek zajęcia i podejmowała się wszelkich nawet najgorzej płatnych prac, odmawiała sobie wszystkiego, aby tylko móc wreszcie zdobyć tyle pieniędzy, żeby zabrać do siebie małą. Sylvja miała wtedy cztery lata. Nieco później śliczna i miła pani „Bee" poślubiła pewnego sławnego chirurga dentystycznego, który adoptował dziewczynkę i zajął się jej wykształceniem. A sławna Sylvja Sidney nie zapomina i nigdy nie zapomni, jak wiele jest winna swojej dobrej „Bee"."


Silvia Sidney w filmie "Marsjanie atakują"
Rodzice Sidney rozwiedli się, gdy miała 15 lat. To ojczym, Sigmund Sidney, zapewnił jej rozwój zawodowy. W czasie wielkiego kryzysu często grała dziewczyny lub siostry gangsterów. Na ekranie pojawiała się wśród takich sław jak Spencer Tracy, Henry Fonda czy Cary Grant. Jej kariera nieco zmalała w latach czterdziestych, wróciła na szczyt w 1952 roku rolą Fantine w "Nędznikach". Pod koniec lat siedemdziesiątych grała ciocię Marion w filmie "Omen II". Wymienię jeszcze dwa filmy, w których się pojawiła, a które być może znacie (powinniście przynajmniej ;). Są to, "Sok z żuka" z 1988 roku, i "Marsjanie atakują!" z 1996 roku- to był jej ostatni film. Przyznam, że po dodaniu tych dwóch zdjęć z nią -z różnych przestrzeni czasowych- trochę boję się przemijania. Taką śliczną dziewczyną była. Cóż poradzić, wszakże nie dzieją się w człowieku tak ogromne przemiany z dnia na dzień.  

Mae West
"I MAE WEST RÓWNIEŻ. Jakżeż jednak zupełnie odmienne jest życie prywatne gwiazd, od tego, co wyobrażają sobie na ten temat bywalcy kinowi. Choćby taka Mae West. Ta zuchwała, pełna efronterji kobieta, która ma tyle tupetu i podobno nie ma serca. Jest  wyrachowana i nikogo nie kocha. A tymczasem — tymczasem Mae West jest szalenie przywiązana do swojej rodziny i śmierć matki, która zmarła niedawno, była dla niej wielką tragedją. Mae West straciła w niej swoją najlepszą, najpewniejszą przyjaciółkę, swoją najlepszą doradczynię, która powstrzymała ją niejednokrotnie od szalonych, nieobliczalnych wybryków. Mae West, lekkomyślna Mae West pozostała niepocieszona.
Tak więc wyglądają serca wielkich gwiazd — na codzień, w ich życiu rodzinnem."


Mae West i Cary Grant w filmie "Nie jestem aniołem"
Niewątpliwie Mae była symbolem seksu i tematu seksualności lat trzydziestych. Na ten czas przypadł też szczyt jej popularności. Nie bała się łamać zasad i panującego powszechnie tabu. W 1926 roku napisała sztukę pod tytułem Sex, którą wywołała skandal i przez którą została aresztowana. Nie złamało to jej uporu do wygłaszania swojego zdania i po wyjściu z więzienia napisała kolejną kontrowersyjną sztukę, poruszającą temat miłości homoseksualnej. Karierę filmową rozpoczęła dość późno, bo w wieku prawie czterdziestu lat. Słynęła z zabawnych kwestii filmowych uważanych dziś za kultowe. Największy sukces z jej udziałem odniósł film "Nie jestem aniołem".  W 1934 roku aktorka była najlepiej opłacaną amerykańską gwiazdą, wyprzedziła w tym względzie wielką Marlenę Dietrich i słynnego komika, Charlie Chaplina.
Wybrane cytaty Mae West:
    "Kiedy mam wybierać między jednym złem a drugim, zwykle wybieram to, którego jeszcze nie próbowałam."
"Czy masz rewolwer w kieszeni, czy tak się cieszysz na mój widok"
"Kiedy jestem dobra, jestem bardzo dobra, ale kiedy jestem zła, jestem jeszcze lepsza."                  

źródła: fanpop.compennydreadfulvintage.com,
alex-aoundtheworld.comzaszyfrowane.wordpress.com, amoviescrapbook.blogspot.com,
filmweb.plclassicmoviegab.com, wikipedia, wikicytaty

2 komentarze:

 1. Płyną życzenia w przestrzeń kosmiczną,
  Aby w tym roku wszystko nam wyszło.
  By rozwiązały się zła supełki
  I rozsypały dobra perełki.

  By zdrowie dotrzymało nam kroku,
  Miłość głaskała nas w całym roku
  I mam nadzieję, że to się zdarzy:
  Uśmiech nie zniknie z naszych twarzy!

  I że zrobimy dziś wielki skok
  W ten nowy - lepszy - dla nas
  - 2014- rok!

  Tylko tego, co szczere, dobre, prawdziwe, natchnione i piękne, życzę Ci, Aneto, na ten nowy Czas.

  Serdecznie pozdrawiam, j.

  OdpowiedzUsuń
 2. właśnie, po raz kolejny, oglądałam "ich noce". to właśnie w tym filmie gable zdejmuje koszulę i okazuje się, że nie ma pod nią podkoszulka. w realu upadło wiele firm produkujących ten detal męskiego dessous :)
  a co do "przeminęło z wiatrem" polecam film o realizacji był kiedyś w tv. teraz naprawdę nie miałby szans powstać :)
  i film i książka to też moje ukochane i jak ktoś mówi romansidło, znaczy nie miał tego w ręce...
  uśmiechy

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin