niedziela, 19 lutego 2012

cd.Przeminęło z wiatrem-ciekawostkiFilm Przeminęło z wiatrem (1939) uważany jest za najbardziej ukochany, trwały i popularny film wszech czasów.  Scenariusz Sidneya Howarda oparty został na pierwszym wydaniu powieści, najlepiej sprzedającej się historii o wojnie domowej, zawierającej 1037 stron. Książka pojawiła się w 1936 roku, ale większość autorka napisała pod koniec 1920 roku.  Producent David O. Selznick nabył prawa do sfilmowania powieści Mitchell w lipcu 1936 roku za 50,000 dolarów - rekordowa kwota jak dla całkowicie nieznanego autora  swojej pierwszej powieści, przez co niektórzy przypięli mu etykietę " Szalony Selznick".W czasie premiery filmu, sprzedaż książki przekroczyła 1,5 miliona egzemplarzy.Nowy rekord został ustanowiony,  kiedy film wszedł po raz pierwszy na ekrany telewizorów w dwóch częściach pod koniec 1976 r.
***
Niektóre wydarzenia  z powieści zostały  skrócone, opuszczone lub zmienione.  Między innymi:
-Dwójka pierwszych dzieci Scarlett  (Wade Hampton i Ella Lorena) w filmie nie występują.
- W powieści Karol Hamilton był zakochany w Honey Wilkes zanim zakochał się w Scarlett. W filmie tą osobą była India Wilkes.
-Sceny z Rhettem  o byciu przemytnikiem i zarabiającym na blokadzie były minimalne lub wycięte.
- Wszelkie epizody lub wzmianki o Ku Klux Klanie odrzucono.
- Pogarda  Rhetta żywiona do Ashleya została jakby "zmiękczona".
-Will Benteen ( "pan domu" w Tarze), wuj Rhetta i siostra Rosemary Butler oraz prawnik Scarlett,  Henry Hamilton- nie występują w filmie.
-W nocy nalotu na  Shantytown (w noc zamordowania Franka) Melania czytała "Davida Copperfielda"  Charlesa Dickensa, a nie  "Nędzników" Victora Hugo.

***
               Tara, fikcyjna plantacja z powieści , znajdowała się w pobliżu Jonesborougha (obecnie Jenesboro)w stanie Georgia.  Jako miejsce końcowego starcia i  klęski Konfederatów w bitwie o Jonesborough. Jonesboro, razem z gruntami otaczającymi to miasto, jest  miejscem o historycznym znaczeniu.

      Mitchell wzorowała Tarę na  lokalnych plantacjach,  szczególnie na te z rejonu Clayton County. Tam urodziła się i wychowała jej babcia ze strony matki, Annie Fitzgerald Stephens, córka irlandzkiego imigranta i jego amerykańskiej narzeczonej.
Tara to miejsce symboliczne, to miejsce, do którego zawsze się wraca...

***
       Film i książka Przeminęło z wiatrem zrobiły tak wielkie wrażenie na ludziach, że każdy chciał tym żyć, mieć choćby najmniejszą pamiątkę z filmu, być na planie, być Scarlett czy Rhettem. Do dziś dnia trwa to szaleństwo, więc co niektórzy pasjonaci, pomyśleli sobie czemu, by i na tym nie zarobić....
 i tak powstały...

Muzeum Przeminęło z wiatrem w mieście Jefferson w Teksasie
           link do strony muzeum:
kliknij 


   Bobbie Hardy zaprasza chcących ponownie uchwycić magię filmu do  muzeum, które jest jej dumą. Jej mąż, Randy Hardy, bardzo wspiera jej miłość do powieści, i razem zgromadzili imponującą kolekcję GWTW (Gone With The Wind) przez ostatnie ćwierć wieku. Muzeum nazywa się Scarlett O'Hardy's. I znajduje się w domu zbudowanym w stylu z tamtej epoki Greek Revival, wyposażony jest w eleganckie detale architektoniczne, oprawy oświetleniowe, antyczne meble i wspomniane wyżej zbiory rodziny.

Wycieczki grupowe dla sześciu lub więcej osób są mile widziane przez cały rok.
  Za wcześniejszą rezerwację, wstęp TYLKO
  6,00 dolarów za osobę...
  

 Ten klasyczny, stary film wraca do  życia wraz  z pamiątkami, czy naturalnej wielkości kostiumami z filmu. Muzeum posiada naprawdę  wiele  rzeczy związanych z filmem. Znajdziesz tu wszystko od historycznych do komercyjnych produktów, które były wykorzystane w filmie. Trzeba zarezerwować sobie naprawdę mnóstwo czasu, by na spokojnie wszystko obejrzeć. Cała powierzchnia muzeum to 1700 metrów kwadratowych.  Jest  jednym z największych prywatnych kolekcji pamiątek z tej epickiej opowieści o Starym Południu, które przeminęło z wiatrem....


  


***
       Inne muzeum, również dotyczące filmu znajduje się w mieście Marietta w USA, w stanie Georgia.
strona internetowa muzeum:

 W jednym i drugim muzeum oczywiście funkcjonują sklepy z pamiątkami starymi i nowymi duplikatami. Można zakupić na przykład naklejki na zderzaki, czy pojemnik na kanapki z motywem z filmu...
***
Czy wiedzieliście, że do tej pory wydawane jest czasopismo dotyczące filmu i książki?
The Scarlett Letter - publikowany jest kwartalnie i obejmuje wszystkie aspekty GWTW, zaczynając od  autorki Margaret Mitchell. Każdy numer zawieranajnowsze wiadomości dotyczące GWTW, wydarzenia, atrakcje turystyczne muzeów i eksponatów, kalendarium wydarzeń w historii GWTWpamiątki.Niżej, okładki dwóch ostatnich numerów....

  
***
 I na koniec gratka dla lubiących robić zakupy w internecie. 
internetowy sklep: link
Na pierwszej stronie sklepu znajduje się taka oto informacja:
Jesteśmy największym internetowym sklepem z pamiątkami i kolekcjami dotyczącymi Przeminęło z Wiatrem. Specjalizujemy się w trudnych do znalezienia starych, limitowanych  kolekcjachJeśli szukasz coś do swojej kolekcji, chcesz wymienić uszkodzony przedmiot, skompletować serię, lub kupić idealny prezent  - na pewno znajdziesz go tutaj. A jeśli nie, napisz do nas, a my postaramy się go znaleźć dla Ciebie...
    I faktycznie można kupić wszystko. Kubki, filmy, gry, tkaniny, kalendarze, torebki i nawet podkładkę pod mysz za  15 dolarów. Do kuchni przydałaby się z pewnością solniczka i pieprzniczka- jedno jest Scarlett a drugie Rhetem... Kogo na co przeznaczycie to już od Waszego widzimisię zależy. ;)
można też kupić piękną lalkę- Scarlett za 220dolarów. 

  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin