sobota, 11 lutego 2012

Merle Oberon

"Bez poczucia bezpieczeństwa trudno jest kobiecie wyglądać i czuć się pięknie"
                                                                             Merle Oberon               Estelle Merle "Queenie" O'Brien Thompson, bardziej znana jako Merle Oberon, na świat przyszła 19 lutego 1911 roku w Bombaju w Indiach. Pochodzenie mieszane walijsko-indyjskie. Do  Londynu przyjechała dopiero jako 17-latka. Zaczęła pracę aktorki w brytyjskich filmach, ale dziś mało kto pamięta tamte jej role. Tak było przez kilka lat, dopiero potem zauważono jej talent i zaoferowano większą rolę. Główną w tym zasługę miał jej przyszły mąż- Aleksander Korda. 
Było trzech braci Korda: Aleksander, Zoltan i Vincent.  Byli oni węgierskimi Żydami, którym udało się zrobić karierę w branży filmowej, najpierw w Londynie, a później w Hollywood. Aleksander Korda odkrył Queenie w kolejce po herbatę w studiu filmowym. Namówił ją do zmiany nazwiska  i obsadził ją jako Anne Boleyn w Prywatnym życiu Henryka VIII 1933 z Oscarową rolą Charlesa Laughtona.  Jako pierwszy brytyjski obraz, film też był nominowany  w kategorii Najlepszy FilmPo zagraniu Lady Marguerite Blakeney w Szkarłatnym Kwiecie 1934, Merle wybrała się na podbój Hollywood. Rola Kitty Vane w filmie Czarny Anioł 1935 przyniosła jej nominację do Oscara, co uczyniło z niej gwiazdę i w Wielkiej Brytanii i w USA. Grywała teraz dobre role w równie wartościowych filmach. Jej wielki moment nadszedł wraz z rolą Cathy Linton w Wichrowych wzgórzach 1939 Williama Wylera u boku Laurence'a Oliviera, późniejszego męża słynnej Scarlett O'Hara-czyli Vivien Leigh...
 Merle Oberon i Aleksander Korda wzięli ślub w 1939 roku. Merle od 1942 roku nazywano Lady Korda, ponieważ jej mąż otrzymał tytuł szlachecki. Rozwiodła się z nim jednak w 1945 roku dla operatora Luciena Ballarda, z którym też 4 lata później  wzięła rozwód.

 Pierwsza połowa lat 40. była owocna, Merle zagrała w kilkunastu filmach. Ale pomiędzy 1948 a 1951 nie pojawiła się na ekranie ani razu. Zagrała w Desiree 1954, ale film nie zdobył uznania. Pojawiała się w telewizji, a w końcowych latach życia przeszła na emeryturę. Spędziła je u boku Roba Woldersa, czwartego i ostatniego męża, który był od niej o 25 lat młodszy. Odeszła 23 listopada 1979 roku mając 68 lat.
  

     ciekawostki:

-  znana była jako Queenie Thompson aż do 1939 roku, kiedy jej mąż Aleksander Korda przekonał ją do zmiany nazwiska.

- Ze względu na to ,że  na twarzy aktorki widoczna była blizna po wypadku samochodowym w Londynie w 1937 roku, jej przyszły drugi mąż, operator Lucien Ballard, zaprojektował kompaktowy reflektor  "Obie" (pseudonim Oberon).

Zamontowany z boku kamery, rzucał takie światło na twarz, że  zmniejszała się częstość występowania niepochlebnych zmarszczek na  twarzy i cieni.

- Jej ojciec pochodził z Wielkiej Brytanii a jej matka z Cejlonu (obecnie Sri Lanka)

- Na początku kariery twierdziła, że ​​urodziła się w Tasmanii, a nie Indii.Twierdziła, że uczęszczała do Szkoły Model w Hobart, ale szkoła nie miała żadnego zapisu o niej. Jedna plotka głosiła, że została zabrana do Indii przez trupę wędrownych aktorów o nazwisku O'Brien, druga, że została zabrana do Indii przez kuzyna pracodawcy matki. Opowieści o jej rzekomych korzeniach tasmańskich zostały całkowicie obalone po jej śmierci.

-W 1949 roku, dwanaście lat po śmierci matki, zleciła namalować obraz matki ze starej fotografii, pouczając malarza, aby rozjaśnić cerę matki na obrazie, aby ukryć fakt, że jest w połowie Hinduską.

 -W 1985 roku syn Vincenta-brata jej pierwszego męża- Michael Korda wydał książkę "Quennie" - książka luźno oparta jest na jej życiu osobistym.

- Mini serial Queenie 1987 (TV) z udziałem Mia Sara jest oparty na książce bratanka Merle.


 "Nawet kiedy byłam sama, miałam potrzebę posiadania i byłam właścicielką  domów i ogrodów. Kupuję piękno podczas, gdy inne kobiety kupują biżuterię. Ziemia jest zabezpieczeniem dla mnie. "
       Zauważyłam to jej uwielbienie do kwiatów i naturalności, ponieważ gdy szukałam zdjęcia z nią do wstawienia na bloga, na większości z nich jest z kwiatami we włosach i w dłoniach... 

                                                                                     źródła: wikipedia, filmweb

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin