piątek, 9 marca 2012

Natalie WoodW dniu 17 listopada 2011, biuro departamentu szeryfa w Los Angeles  ogłosiło oficjalne wznowienie śledztwa w sprawie śmierci Natalie, w oparciu o nowe informacje podane przez obecnego tamtego feralnego dnia na jachcie,  kapitana Dennisa Daverna. Pracownik biura porucznik John Corina stwierdził na konferencji prasowej "Niedawno otrzymaliśmy informacje, które uznaję się za wiarygodne".
Corina odmówił udzielenia jakichkolwiek konkretnych informacji na ten temat.
Natalie zmarła dnia 29 listopada 1981 roku. Wszyscy mężczyźni, którzy byli z nią wtedy na jachcie -mąż Robert Wagner, przyjaciel Christopher Walken (być może kochanek) i kapitan jachtu Dennis Davern, nadal żyją.
 Kapitan twierdzi, że kłamał na prośbę męża aktorki. Robert Wagner uważa natomiast, że Davern chce zarobić na rocznicy śmierci Natalie- książka "Goodbye Natalie, Goodbye Splendour" jest bowiem współautorstwa kapitana jachtu. Książka co prawda ukazała się już ponad dwa lata temu i już wtedy autorzy domagali się wznowienia śledztwa. 

*
Choć z oczu mych nie bije już ten dawny, radosny blask,
Choć nic już nie zdoła przywrócić wiosennej bujności traw,
Ni kwiatów minionej świetności,
Nie smućmy się,
Lecz czerpmy siłę z okruchów codzienności...
słowa te wypowiada Natalie  w filmie Wiosenna bujnoś
ć traw

Natalie Wood rozpoczęła swoją przygodę z filmem już jako czteroletnie dziecko. Przed ukończeniem 25 roku życia była nominowana do Oskara trzykrotnie.Niestety sam Oskar nie został jej wręczony ani razu.
 To dzięki matce została aktorką, która to brała ją do kina tak często jak tylko mogła. Pierwsze kontakty z kinem rozpoczęła zatem od oglądania gwiazd ekranu z kolan mamy. Natalie całe życie podporządkowywała matce, i gdyby nie ona, zapewne na zawsze zostałaby Natashą Nikołajewną Zacharenko... Po swoim debiutanckim filmie Happy Land 1943, w którym miała epizodyczną i krótką rolę, zwrócił na nią uwagę reżyser Irving Pichel. Zadzwonił on do matki Natalie i poprosił aby ta przywiozła ją do Los Angeles na zdjęcia próbne. Kobieta tak podekscytowała się perspektywą sukcesu córki, że spakowała do wyjazdu całą rodzinę.  Ojciec Natalie stanowczo sprzeciwił się tej decyzji, jednak żona przekonała go, twierdząc ,że kariera córki jest najważniejsza. Mimo, że Natalie zaczęła grać w filmach już jako czteroletnie dziecko, jej talent tak naprawdę dostrzeżono dopiero w filmie Cud na 34. ulicy,  gdy miała lat dziewięć.

     W sumie wystąpiła w ponad 20 filmach, jako dziecko. Pracowała trochę pod presją i została małemu dziecku powierzona ogromna odpowiedzialność, ponieważ w domu Natalie się nie przelewało. Jej rodzice nie pracowali, więc tylko ona zarabiała na życie i utrzymywała całą rodzinę. Jej sukces pozwalał im przetrwać.
Ponieważ była niepełnoletnia, edukacja Natalie często odbywała się na planie. Prawa Kalifornii wymagały, aby do 18 roku życia młodociani aktorzy poświęcali co najmniej trzy godziny dziennie na naukę. Natalie Wood tak zapamiętała ten okres w swoim życiu:
Zawsze czułam się winna, kiedy wiedziałam, że ekipa siedziała bezczynnie, czekając na mnie, aż miną te trzy godziny. Gdy tylko nauczyciel skończył, biegłam do ekipy tak szybko jak tylko mogłam.


 Kariera i popularność trwała nieprzerwanie do końca jej życia, ponieważ udało jej się osiągnąć sukces także grając "dorosłe" role. Co nie udało się innej bardzo popularnej dziecięcej gwieździe- Shirley Temple.
Na mnie zrobiła duże wrażenie w filmie Wiosenna bujność traw. Oczywiście pięknie zagrała, ale przede wszystkim moją uwagę przykuwały jej ogromne, cudne oczy. Otrzymała za rolę w tym filmie nominację do Oskara.
 Punktem zwrotnym w karierze było obejrzenie filmu Tramwaj zwany pożądaniem.  Nabrała nowego spojrzenia na rzeczywistość i swoją karierę, przeszła swoistą przemianę oraz nabrała ogromnego szacunku i podziwu  dla reżysera Elii Kazana oraz dla znakomitej aktorki Vivien Leigh, którzy stali się dla niej wzorem.
Natalie Wood ogólnie wystąpiła w 56 filmach w kinie i telewizji. Po jej śmierci, magazyn Time zauważył, że choć uznanie krytyków dla  Wood było sporadyczne podczas całej jej kariery, to jednak "zawsze miała pracę". A to o czymś świadczy.
Natalie Wood dwukrotnie wychodziła za mąż za aktora Roberta Wagnera. W wieku 19 lat poślubiła go po raz pierwszy, co spotkało się z gorącym sprzeciwem jej matki. W rok po ślubie Natalie wyraziła swoja miłość w liście do męża:
Ty jesteś moim mężem, moim dzieckiem, moją siłą, moją słabością, moim kochankiem, moim życiem...
Wytrzymali ze sobą za pierwszym razem cztery lata, najpierw podjęli decyzję o separacji, jednak rozwiedli się  rok później. Wagner był zazdrosny, bo miał powody, ponieważ Natalie zdradziła go dwukrotnie- najpierw z Warrenem Beatty, później ze Steve'em McQueenem. 
W maju 1969 roku Natalie poślubiła brytyjskiego producenta Richarda Gregsona, z którym miała córkę Natashę. Z drugim mężem rozeszła w 1971 roku, kiedy usłyszała nieprzyzwoitą i dwuznaczną  jego rozmowę telefoniczną ze swoją sekretarką. Matka i siostra próbowały namówić ją do zmiany decyzji ze względu na nowo narodzoną córeczkę. Natalie jednak decyzji nie zmieniła, ponieważ już myślała o związku z kimś innym... a mianowicie ponownie związała się ze swoim byłym pierwszym mężem Robertem Wagnerem. Pobrali się w 1972 roku, krótko po jej rozwodzie z Gregsonem. Robertowi również urodziła córkę, Courtney, w 1974 roku. Byli małżeństwem, aż do jej śmierci w 1981 roku. Niestety znów nie obywało się bez zazdrości- Natalie zbyt często pozwalała się adorować, a mąż z trudem to znosił...

Inne związki:
Kochało się w niej wielu mężczyzn. Elvis Presley podobno "oszalał" dla niej  z miłości. Oświadczył się. Natalie jednak nie spodobała się matce Elvisa.
 Jako nastolatka wybierała dużo starszych od siebie mężczyzn, w wieku 16 lat związała się z reżyserem Nicholasem Ray- on miał 43 lata. Gdy miała 17 lat  związana była z aktorem Raymondem Burr- on miał wtedy 38 lat. Łączyły ją  przelotne romanse między innymi  z Michaelem Caine, Stevem McQueen, Warrenem Beatty, Elvisem Presleyem.


***
- Podobno Natalie jako młoda i ładna dziewczyna była wykorzystywana pod koniec lat pięćdziesiątych przez wytwórnię braci Warner,  do udawanych związków z aktorami, których homoseksualizm skrywano. Chodzi o jej związek z  Raymondem Burr. Chociaż są tacy co twierdzą, że Burr naprawdę kochał Natalie.
-Natalie dobrze posługiwała się językiem zarówno rosyjskim jak i angielskim
 -Jej ojciec urodził się we Władywostoku, do Ameryki wyemigrował razem z matką i braćmi. Jej dziadek-od strony ojca- zginął  w walkach ulicznych z bolszewikami i białoruskimi żołnierzami w 1918 roku.


-Aktorka od dzieciństwa bała się wody, jej obawy zaostrzyły się kiedy na planie filmu Zielona Obietnica 1949 r.,  omal nie utonęła. Od tego czasu wręcz panicznie bała się wody. Podczas realizacji Wiosennej bujności traw 1961r, reżyser Elia Kazan musiał uciec się do kłamstwa, by nakręcić scenę w wodzie z jej udziałem. Okrutnym zrządzeniem losu, dwadzieścia lat później, Natalie straciła życie właśnie w wodzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin